Startup Guide cz. 1, czyli jak zbudować startup,

Wpis w: Miękki startup

Kiedy zaczynałem startup, to szukałem inspiracji u innych osób, które przeszły już tę drogę. Ponad 90% startupów upada i chciałem zrozumieć jakie błędy popełnili ci, którym nie wyszło. Ale bardziej interesowało mnie w jaki sposób te 10% firm osiągnęło sukces.

Decyzja o założeniu własnej firmy często nie jest łatwa. Szczególnie gdy nie ma się dużego doświadczenia w przedsiębiorczości i gdy pracuje się na etacie.

Postanowiłem napisać Startup Guide. Jest to nasza historia budowy startupu. Nie chciałem, żeby była to jedynie inspiracja, ale raczej zbiór zasad i wartości, które moim zdaniem są kluczowe w osiągnięciu sukcesu. W szczegółach każdy startup jest inny. W końcu chodzi o budowę czegoś nowego, innowacyjnego, a nie drugiego sklepu spożywczego na tej samej ulicy. Niezależnie jednak od tego na jakim rynku działasz, czy budujesz fizyczny produkt, czy nie, czy masz już inwestora, czy nie, to w ogólności budowa każdego startupu przebiega podobnie.

Startup Guide podzieliłem na dwie części. Startup to maraton, a nie sprint, a żeby dobiec do mety, będzie potrzebne odpowiednie przygotowanie. Stabilne fundamenty. W pierwszej części skupiłem się właśnie na nich. Bez nich nawet najlepszy pomysł z ogromnym potencjałem może się szybko rozlecieć. Budowa tych fundamentów jest trudna, szczególnie w tak dynamicznym i ryzykownym środowisku, jakim jest startup. Ale to jest jeden z najważniejszych elementów tworzenia firmy.

Jak przeczytasz w tej pierwszej części w ogóle nie skupiam się na technologii, Twoim konkretnym pomyśle na biznes ani nawet jakoś szczególnie na finansach. Oczywiście jest to ważne, chociaż bardziej definiuje to skalę sukcesu, czyli jak duży sukces Twój startup osiągnie niż czy go osiągnie. Możesz mieć najlepiej rokujący pomysł, pieniądze i najlepszą technologię, ale Twój startup może rozbić się z hukiem albo Twoja praca będzie okupiona tak ogromnym wysiłkiem, że sam w pewnym momencie padniesz.

W drugiej części Startup Guide napiszę więcej o weryfikowaniu pomysłu, finansowaniu czy sprzedaży w startupie.

Startup Guide cz. 1 pobierzesz stąd.

    Dodaj komentarz

    BigData Chatbot – chatbot pozyskujący wiedzę z dokumentów firmowych
    Jak zbudować motywację do pracy?