Cześć! Nazywam się Mateusz Jarus, mieszkam w Poznaniu. Prowadzę Software House Expansio oraz realizuję projekty startupowe.

Czym jest startup? Możesz przeczytać o tym w jednym z wpisów. W skrócie – jest to firma, która najczęściej działa w nowych technologiach, charakteryzuje się dużym ryzykiem biznesowym, ale za to może w przyszłości przynieść większe zyski niż standardowa firma.

Na końcu tej podstrony napiszę czym nasz startup wyróżnia się od innych tego typu firm. Ale najpierw skupmy się na najważniejszym – dlaczego warto, żebyś Ty czytał tego bloga? Jeśli:

 • interesują Cię nowe technologie, jesteś ciekaw jakie innowacyjne rozwiązania są obecnie wdrażane w dużych firmach,
 • zastanawiasz się nad założeniem firmy (niekoniecznie startupu – może to być tradycyjny biznes),
 • chcesz dowiedzieć się jak prowadzić startup,
 • szukasz pomysłu biznesowego,
 • prowadzisz startup albo tradycyjną firmę, ale chcesz usprawnić jej funkcjonowanie,
 • zastanawiasz się jak pełniej wykorzystać zasoby, które masz – mniejsze środki, mniej pracowników, mniej kontaktów niż większe firmy,
 • zastanawiasz się jak nie stracić pasji w prowadzeniu biznesu,
 • chcesz się dowiedzieć jak działa turkusowa firma i jak ten model pozwala innym firmom osiągać niezwykłe rezultaty,

to ten blog jest dla Ciebie.

Obecnie wdrażamy w naszej firmie praktyki turkusowej firmy. Przeczytaj co to oznacza. W bardzo dużym skrócie – jest to sposób organizacji pracy w firmie, w której:

 • każda osoba w firmie ma dużą decyzyjność i wpływ na dalszy jej rozwój
 • wszystkie informacje w firmie są jawne dla pracowników, łącznie z przychodami spółki i wynagrodzeniami każdej z osób,
 • nie ma stałych stanowisk pracy, są role, które zmieniają się dynamicznie w zależności od potrzeb w firmie,
 • każdy może zgłosić chęć zmian, m.in. każdy może zgłosić chęć zatrudnienia nowej osoby lub wejścia firmy na nowy rynek; jeśli przekona do swojego pomysłu pozostałe osoby i nikt go nie zawetuje, jest on wdrażany.

Choć wydaje się to szaleństwem, model ten został przyjęty przez firmy z różnych branż (usługi, handel, produkcja), zatrudniające różne liczby osób (zarówno 100-osobowe, jak i takie, które posiadają 40 000 pracowników) i działające na rynkach na całym świecie.

Jestem współzałożycielem trzech startupów – Expansio, Lexpansio oraz Grinfinity. W 2015 roku odbyłem staż na Uniwersytecie Cambridge w ramach programu TOP 500 Innovators, w ramach którego były prowadzone wykłady i warsztaty z komercjalizacji badań naukowych. W 2011 roku odbyłem staż na Uniwersytecie Notre Dame w ramach programu Center for Research Computing. Jestem współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu efektywności energetycznej.

W Expansio zbudowaliśmy m.in. startup CodeAll, który zdobył ponad 2 000 000 PLN na rozwój z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, został doceniony przez Komisję Europejską w konkursie SME Instrument, został wybrany do programów akceleracyjnych (m.in. Google Launchpad Start oraz szwajcarski Kickstart Accelerator), został wybrany do TOP 10 startupów edukacyjnych spośród ponad 550 zgłoszeń z całego świata podczas konferencji South Summit w Madrycie, a w 2021 roku został wdrożony w jednej szkół na Ukrainie we współpracy z Programem ds. Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.