Cześć! Nazywam się Mateusz Jarus, mieszkam w Poznaniu. Prowadzę Software House Expansio oraz realizuję projekty startupowe.

Czym jest startup? Możesz przeczytać o tym w jednym z wpisów. W skrócie – jest to firma, która najczęściej działa w nowych technologiach, charakteryzuje się dużym ryzykiem biznesowym, ale za to może w przyszłości przynieść większe zyski niż standardowa firma.

W przeciwieństwie do wielu startupów, zdecydowaliśmy się rozwijać firmę bez inwestora, przez tzw. bootstrapping. Przeczytaj co to oznacza. Razem z całym zespołem rozwinęliśmy firmę od 0 zł do kilku milionów zł przychodu rocznie.

Obecnie wdrażamy w naszej firmie praktyki turkusowej firmy. Przeczytaj co to oznacza. W bardzo dużym skrócie – jest to sposób organizacji pracy w firmie, w której:

  • każda osoba w firmie ma dużą decyzyjność i wpływ na dalszy jej rozwój
  • wszystkie informacje w firmie są jawne dla pracowników, łącznie z przychodami spółki i wynagrodzeniami każdej z osób,
  • nie ma stałych stanowisk pracy, są role, które zmieniają się dynamicznie w zależności od potrzeb w firmie,
  • każdy może zgłosić chęć zmian, m.in. każdy może zgłosić chęć zatrudnienia nowej osoby lub wejścia firmy na nowy rynek; jeśli przekona do swojego pomysłu pozostałe osoby i nikt go nie zawetuje, jest on wdrażany.

Choć wydaje się to szaleństwem, model ten został przyjęty przez firmy z różnych branż (usługi, handel, produkcja), zatrudniające różne liczby osób (zarówno 100-osobowe, jak i takie, które posiadają 40 000 pracowników) i działające na rynkach na całym świecie.

Tutaj przeczytasz spisane przez nas wartości, jakimi kierujemy się w firmie.

W Expansio zbudowaliśmy następujące produkty:

1. Aplikacja mobilna do komunikacji wewnętrznej w dużych firmach: https://expans.io/aplikacja-do-komunikacji/

Jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla dużych firm. Służy do usprawnienia komunikacji wewnętrznej z pracownikami fizycznymi. Zastępuje niewydajny intranet. Po raz pierwszy została wdrożona w Volkswagen Poznań, gdzie aktywnie korzysta z niej dzisiaj ponad 70% pracowników. Obecnie jest wdrażana w kolejnych dużych firmach.

Ma następujące cechy:
– posty w mediach społecznościowych (np. takie jak na LinkedIn) publikowane przez firmę i komentowane przez pracowników
– harmonogramy zmian
– wydarzenia
– quizy i ankiety
– tablica ogłoszeń
– chatbot
– zgłaszanie pomysłów optymalizacyjnych
– i więcej

 

2. CodeAll: https://codeall.fun/

Jest to chatbot do nauki programowania. Wykorzystuje nasz własny silnik chatbota. Zaprojektowaliśmy również własne sensory IoT, które są wykorzystywane w lekcjach do nauki programowania. Użytkownik poznaje podstawy kodowania, tworząc inteligentne środowisko, takie jak:
– włączanie i wyłączanie światła po klaśnięciu
– tworzenie alarmu domowego
– implementacja czujnika cofania w samochodzie
– i wiele więcej

CodeAll został wdrożony na Ukrainie we współpracy z Programem ds. Rozwoju ONZ, zdobył ponad 2 000 000 PLN na rozwój z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, został doceniony przez Komisję Europejską w konkursie SME Instrument, został wybrany do programów akceleracyjnych (m.in. Google Launchpad Start oraz szwajcarski Kickstart Accelerator), został wybrany do TOP 10 startupów edukacyjnych spośród ponad 550 zgłoszeń z całego świata podczas konferencji South Summit w Madrycie i prezentowany był na wielu targach i konferencjach, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Rwandzie czy Republice Południowej Afryki.

 

3. BigData Chatbot:
– PL: https://turkusowystartup.pl/bigdata-chatbot-chatbot-pozyskujacy-wiedze-z-dokumentow-firmowych/
– EN: https://expans.io/2020/01/31/bigdata-chatbot-chatbot-powered-by-machine-learning-that-acquires-knowledge-from-company-documents/

Są to algorytmy uczenia maszynowego do pozyskiwania wiedzy z dokumentów firmowych.

To trochę jak Google, gdzie czasem możesz zobaczyć dokładną odpowiedź na swoje pytanie na górze wyników wyszukiwania, ale BigData Chatbot działa na dokumentach firmowych, a nie na stronach internetowych.

To trochę jak GPT-3, ale możesz wdrożyć nasz model na serwerach wewnątrz firmy i nie wysyłać żadnych danych do chmury.

Projekt BigData Chatbot zdobył ponad 3 000 000 zł na rozwój z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Jestem współzałożycielem trzech startupów – Expansio, Lexpansio oraz Grinfinity. W 2015 roku odbyłem staż na Uniwersytecie Cambridge w ramach programu TOP 500 Innovators, w ramach którego były prowadzone wykłady i warsztaty z komercjalizacji badań naukowych. W 2011 roku odbyłem staż na Uniwersytecie Notre Dame w ramach programu Center for Research Computing. Jestem współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu efektywności energetycznej.